W tym roku spędziliśmy ferie w zimowej stolicy Polski, czyli Zakopanem. Miejsce to jest dobrą bazą wypadową do praktycznie wszystkich aktywności jakie oferują góry. Znajdziemy tu wiele górskich szlaków, dobrze przygotowane stoki dla narciarzy (i deskarzy), termy dla chcących się wygrzać, lodowiska i wiele, wiele innych. Znajdziemy tu również bardzo pokaźną ilość knajp i karczm, które oferują jadło i napitek strudzonym wędrowcom.

Chcemy Wam przedstawić kilka z nich. Te, które naszym zdaniem szczególnie zasługują na odwiedzenie. Wszystkie znajdują się z dala od głównych ulic handlowych, przez co ciężko się na nie „natknąć”. Zapewniamy Was jednak, że warto oddalić się od wytartych szlaków i zakosztować klimatycznego wnętrza, dobrej kuchni i trzasku drewna z kominka.

Przygotujcie żołądki: będzie mięśnie i tłusto –   Zapraszamy do kulinarnego Zakopanego!

 

Czarci Jar

Położona z skrytej „dolince”, przy sympatycznie brzmiącej ulicy Małe Żywczańskie, jest naszym zdaniem najlepszą karczmą w całym Zakopanem. Przywita Was trzypiętrowy budynek z drewna, z tarasem wychodzącym na strumyk. Wnętrze oferuje prawdzie góralski klimat i przepyszne jedzenie. Dania powinny zadowolić nawet bardzo wybrednych, porcje nasycić, a ceny (wbrew pozorom) nie doprowadzić do bankructwa. Odważnym (i bardzo głodnym) polecamy „Czarcie Koryto”, czyli drewniane korytko mięs, pierogów, bigosu i opiekanych ziemniaczków. Korytko przewidziane jest na określoną ilość osób, ale jeszcze nigdy nie udało mi się go opróżnić, niezależnie od ilości towarzyszących mi śmiałków.

Link do strony restauracji: Czarci Jar

Karczma Czarci Jar

Karczma Czarci Jar

Karczma Czarci Jar

Biały Potok

Karczma leżąca tuż obok pensjonatu „Biały Potok” oraz wejścia do Doliny Białego, która swoją nazwę wzięła od… Białego Potoku, który płynie jej środkiem. Jak dodamy do tego zimową porę to wszystko wyjdzie nam białe 🙂  W piętrowym budynku z drewnianych bali czeka na nas wielki kominek i myśliwskie trofea wiszące na wszystkich ścianach. Obsługa bardzo dba o detale co widać chociażby w „saszetkach” na rachunki. Karczma ma szeroki wybór dań, w tym bardzo dobrą rybkę. Dla smakoszy jest również wielka porcja mięs nazywana „Bacowskim Korytem”. Polecamy łasuchom.

Link do strony restauracji: Biały Potok

Karczma Biały Potok

Karczma Biały Potok

Żabi Dwór

Jadąc do Doliny Strążyskiej nie sposób ominąć piękny szyld Żabiego Dworu. Karczma z najciekawszym wystrojem ze wszystkich jakie odwiedziliśmy. Na każdym fragmencie wiszą obrazy, niektóre komiczne, niektóre z pejzażem, niektóre religijne… Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. W ofercie dużo domowych dań (oraz specjalne małe porcje dla dzieci), ale znajdziemy też klasyki jak placek po zbójnicku czy schabowy. Idealna po długim spacerze po dolinach.

Link do strony restauracji: Żabi Dwór

Karczma Żabi Dwór

Karczma Żabi Dwór

Karczma Żabi Dwór

Karczma Żabi Dwór

Sopa

Nazwa karczmy to po góralsku „Szopa”. Położona na Krzeptówkach karczma lekko ją przypomina swoją prostą konstrukcją i wystrojem. Oferuje smaczne jedzenie, dobre napitki i smakowite desery. Serwuje również zestawy obiadowe w bardzo przystępnych cenach. Szczególnie polecamy szaszłyk z polędwiczek. Palce lizać!

Link do strony restauracji: Sopa

Karczma Sopa

Karczma Sopa

 

To oczywiście subiektywny wybór z wielu dostępnych knajpek. Zachęcamy do spróbowania oraz podzielenia się z nami Waszymi ulubionymi kulinarnymi zakątkami w Zakopanem.

 

PS. Na koniec zdjęcie, uczta dla oka: widok na Giewont z Sarniej Skały. Smacznego!

F.

Giewont, Sarnia Skała

Recommended Posts