Planując nasz wyjazd i zbierając informacje o kraju Draculi zrobiliśmy rozpoznanie tematu. Przeczytaliśmy sporo artykułów, przejrzeliśmy kilka przewodników i pozbieraliśmy opinie od naszych znajomych, którzy odwiedzili już Rumunię. Poza odnotowywaniem interesujących nas miejsc, powoli tworzyło nam się ogólne wyobrażenie o kraju, który mamy odwiedzić. Nasza podróż zweryfikowała kilka takich „wyobrażeń”. W poniższym poście prezentujemy kilka zaskakujących faktów o Rumunii, które udało się nam zweryfikować podczas naszej podróży.

 

1. Drogi w Rumunii są w zaskakująco dobrym stanie

Ku naszemu wielkiemu zadowoleniu odkryliśmy, że stan dróg w Rumunii jest bardziej niż zadowalający. Większość z nich jest nowa i utrzymana w bardzo dobrym stanie, nawet w odległych i mało uczęszczanych rejonach. Trasy w górach utrzymane są często w znacznie lepszej kondycji niż w Polsce. Rumunia dysponuje co prawda tylko jedną autostradą (łączącą stolicę z wybrzeżem), ale w planach są dalsze rozbudowy.

Trasa Transfogarska

Trasa Transfogarska

Spodziewaliśmy się ciężkich warunków drogowych, a spotkało nas miłe zaskoczenie 😊

Dzień 4 – Trasa Transfogaraska

2. Rumunia nie jest krajem Draculi

Jest to chyba najbardziej znana (pomimo faktu, że w połowie fikcyjna) postać pochodząca z Rumunii. Przed naszą wyprawą spodziewaliśmy się, że postać Vlada będzie obecna w każdym miejscu. Tymczasem jedynie dwa obiekty noszą piętno wampira. Po pierwsze, zamek Bran, będący siedzibą stokerowskiego Draculi (który jest również jedynym turystycznie wyeksploatowanym miejscem jakie spotkaliśmy w Rumunii). Drugie miejsce odnosi się do postaci historycznej jaką był Palownik: miasto Sighișoara, w której znajduje miejsce narodzin Vlada. W pozostałej części kraju na próżno szukać obsesji na punkcie Palownika.

Bran

Dzień 8 – Zamek Bran

Sigishoara Rumunia

Dzień 11 – Sighisoara

3. Transylwania nie jest rdzennie rumuńską krainą

Tak myśleliście? Nic bardziej mylnego. Transylwania to inaczej Siedmiogród – kraina położona w sercu Karpat, zasiedlona początkowo i zurbanizowana przez niemieckich Sasów. Sama nazwa wywodzi się nie od siedmiu miast, ale oznacza krainę wielu miast. Dowiedzieliśmy się tego od poznanego w Rupei niemieckiego podróżnika. Siedem w języku niemieckim używane jest dla podkreślenia czegoś występującego w duże liczbie (jak w bajkach: za siedmioma górami, za siedmioma lasami).

Sybin

Dzień 4 – Sybin

Prejmer

Rasnov Rumunia

Dzień 10 – Prejmer i Rupea

4. Parlament w Bukareszcie jest jednym z największych budynków na świecie

Rozpoczęcie budowy pałacu wymagało wyburzenia i rozbiórki około 7 km2 starego miasta (kilku kwartałów kamienic i wielu zabytkowych kościołów). Powstały w 1989 roku pałac posiada około 1100 pomieszczeń. Rozlokowane są na 12 nadziemnych oraz 8 podziemnych kondygnacjach (4 z nich do dzisiaj nie zostały wdrożone do realizacji). Gigantyczna budowla stanowi pomnik megalomani rumuńskich komunistów oraz walnie przyczyniła się do bankructwa kraju w 1989 r.

Parlament Bukareszt

Dzień 5 – Parlament w Bukareszcie

5. Mieszkańcy Rumunii to nie Romowie

A przynajmniej zdecydowana ich większość nimi nie jest 😊 Według ostatniego spisu ludności w Rumunii zamieszkuje mniej niż 2,5 {0afca1ae70f8163580fd2a74633850f75e56a654e1f2ac2cbe75e95fdf85d469} Cyganów, czyli narodowości napływowej pochodzącej z terenów Indii. Większość mieszkańców swoich przodków wywodzi od Daków (grupy etnicznej zamieszkującej te tereny od kilku tysięcy lat) oraz Rzymian, którzy podbili te ziemie na przełomie I i II w n.e.

Sarmizegetuza Ulpia Traiana

Dzień 2 – Sarmizegetuza Uplia Traiana

Rumunii są bardzo dumni ze swojego rzymskiego pochodzenia, co podkreślają licznymi pomnikami nawiązującymi do rzymskiej mitologii.

Kluż -Napoka

Dzień 13 – Kluż-Napoka

 

Dla nas kraj Draculi okazał się urzekającą mieszanką kultury wschodu i zachodu, z zapierającymi dech w piersiach widokami i z niezwykłą historią. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy, bo dwa tygodnie to zdecydowanie za mało aby w pełni nacieszyć się wszystkim co Rumunia ma do zaoferowania.

F.

 

Więcej do przeczytania w tym temacie:

15 najpiękniejszych miejsc w Rumunii

 

Recommended Posts